Podsumowanie Konferencji "Kadry dla przemysłu przyszłości. Podlaskie 4.0."

 

19 listopada 2021 roku na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja „Kadry dla przemysłu przyszłości. Podlaskie 4.0.”. Patronat honorowy nad konferencją organizowaną przez Platformę Przemysłu Przyszłości objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Wojewoda Podlaski. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z partnerami merytorycznymi: Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Państwowej Uczelni Zawodowej im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Klastra Technologicznego INFO-TECH oraz Fundacji Młodej Nauki. Podczas trzech paneli swoje przemyślenia licznie zgromadzonym uczestnikom zarówno stacjonarnie jak i online przekazali przedsiębiorcy, eksperci oraz naukowcy z regionu. „Platforma Przemysłu Przyszłości od początku istnienia jest aktywna w regionie podlaskim. Nasi eksperci zauważyli, że w tym regionie drzemie niesamowity potencjał. Wierzymy, że dzisiejsza konferencja pozwoli wyznaczyć kierunki dla rozwoju kadr przyszłości.” – powiedział Tomasz Tarczyński – odpowiedzialny za współpracę z uczelniami w Platformie Przemysłu Przyszłości, rozpoczynając konferencję. Z kolei Prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Krzysztof Korotkich skierował swój głos wobec ważnej, a czasem niezauważanej roli humanistyki w przemyśle przyszłości.

.

 

Prowadzący Krzysztof Szubzda rozpoczynając pierwszy panel od pytania: „Dolina Rolnicza 4.0. czy Puszcza Krzemowa?” poddał pod dyskusję kierunki rozwoju województwa Podlaskiego. Dr inż. Paweł Tadejko – Ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, Adiunkt na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej stwierdził, że: „Podlaskie przedsiębiorstwa informatyczne mogą się rozwijać na rynkach zewnętrznych, natomiast nowoczesne rolnictwo nie istnieje bez informatycznych technologii 4.0.”. Po burzliwej dyskusji najlepszą odpowiedzią na pytanie postawione w temacie panelu wydaje się połączenie Doliny Rolniczej 4.0. – czyli pięknego podlaskiego rolnictwa, które przynosi dochody i się rozwija oraz Puszczy Krzemowej, która jest innowacyjna i technologiczna.

Podczas drugiej części konferencji „Sukcesy podlaskich przedsiębiorców i ich oczekiwania wobec kompetencji absolwentów” odpowiedzialni za kompetencje pracowników przedstawiciele firm (Malow, SaMasz, SMP Poland, Jazon, Promotech), zaprezentowali swoje osiągnięcia z zakresie transformacji cyfrowej. Były to ciekawe wystąpienia także dla młodych ludzi licznie uczestniczących w spotkaniu. Debata prelegentów po prezentacjach dotyczyła przede wszystkim oczekiwań pracodawców w zakresie kompetencji przyszłych pracowników oraz jak dbają i wspierają o swoje kadry. Leszek Szulc – Dyrektor firmy Samasz sp. z. o. o., powiedział – „Sukces dzięki ludziom” – każda z osób bez względu na stanowisko pracuje i się stara, przez szkolenia i warsztaty staramy się wspierać swoich pracowników.

Trzeci panel „Rekomendacje w zakresie rozwoju kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości” rozpoczął się od prezentacji dr inż. Pawła Tadejko dotyczącej trzeciego języka. Rozważania podczas spotkania dotyczyły przede wszystkim tego, jak obecne zawody będą wyglądać w przyszłości, na co w szczególności należy się nastawić i jakie kompetencje będą potrzebne, aby zaistnieć na rynku pracy za 20 lat. Jarosław Antychowicz – Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, już w pierwszej części spotkania zwrócił uwagę na nowe zawody, jak np. UX, o których jeszcze chwilę temu nie słyszeliśmy, stwierdził również, że teraz liczą się kompetencje, nie wiedza, bo tę można zdobyć w bardzo łatwy sposób. Według dr inż. Pawła Tadejko rynek pracy naturalnie będzie się zmieniał, jednak będzie nam potrzeba nie tylko programistów, ale również osób zajmujących się analizą danych. Dr n. med. Andrzej Małkowski – Kierownik Biura Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dodał, że przemysł rozwija się w zawrotnym tempie, dlatego w kontekście kompetencji przyszłości najważniejszym będzie, aby pracownik dostosowywał się do nowych sytuacji. Jednak nie każdy musi umieć programować czy umieć pisać aplikacje, wystarczy rozumieć kontekst i umieć skomunikować się ze specjalistami. „Zatrudniamy dla kompetencji twardych natomiast zwalniamy za brak kompetencji miękkich” powiedział Adam Kamiński – Dyrektor Klastra Technologicznego INFOTECH, sugerując, że programowanie i wyuczony zawód są bardzo ważne i z pewnością przydadzą się na rynku pracy, jednak bez umiejętności miękkich nikt nas w pracy nie zatrzyma na dłużej. Kolejną ważną rzeczą zauważoną przez ekspertów są „po prostu chęci” i odpowiedzialność, które są połową sukcesu, gdyż kolejne młode pokolenia mają z tym zauważalny problem. Podsumowując konferencję Dorota Sawicka zacytowała także amerykańskiego futurystę i biznesmana Alvina Tofflera, który twierdzi, że “Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, tylko ci, co nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć ponownie”.

 

Podsumowując, najważniejsze, aby przyszli pracownicy mieli ogrom chęci, zaangażowania, byli kreatywni i otwarci na zmianę, bo to duża część sukcesu do zdobycia kompetencji potrzebnych do pracy. Równie ważna są komunikacja i umiejętności miękkie – coś, czego w po pandemicznych czasach potrzeba. Wciąż jednak istotna jest twarda wiedza. Obecny na sali I Wicewojewoda Podlaski podkreślił jak ważna jest współpraca środowisk akademickich i przedsiębiorstw, dlatego ważnym jest stwarzanie przestrzeni do dyskusji, jak np. podczas takich konferencji, jak ta.