Red Bull Tech Lab

Red Bull Tech Lab to konkurs, który polegał na zaprojektowaniu i skonstruowaniu urządzenia, które w krótkim czasie będzie umożliwiało schłodzenie puszki Red Bulla. Projekt skierowany był do studentów uczelni wyższych. Konkurs objęty jest patronatem Forum Uczelni Technicznych oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. 

W pracach oceniana była innowacyjność rozwiązań, możliwość praktycznego ich zrealizowania oraz koszt wykonania i eksploatacji. Konkurs miał już dwie edycje i przyciągnął w sumie ponad 150 drużyn. Zagadka jak schłodzić puszkę napoju w czasie poniżej jednej minuty, spełniając przy tym założenia projektu, pozostała nierozwiązana. Dzięki współpracy z Fundacją Młodej Nauki oraz Warsaw Design Factory wszyscy uczestnicy II edycji projektu otrzymali certyfikat pozwalający na zdobycie punktów ECTS. Autorzy najlepszych projektów mogli liczyć także na nagrody finansowe.

Studenci formowali się w pięcioosobowe zespoły i wspólnie pracowali nad realizacją zadania.

Znalezienie innowacyjnego rozwiązania w interdyscyplinarnym, kreatywnym zespole jest dużo łatwiejsze niż indywidualnie. Dlatego sugerujemy nie ograniczać się do zespołu z jednego koła naukowego i jednej uczelni. Proponujemy do zespołu włączyć nie tylko inżynierów, ale również designera oraz kogoś ze szkoły biznesu – dzięki temu lepszy efekt zostanie osiągnięty szybciej, a każdy będzie miał swoją inną rolę w zespole. W dążeniu do celu również istotne jest zaplanowanie pracy i trzymanie się metodyki. Proponujemy takie jak Problem Based-Learning, Design Thinking czy TRIZ – radzi dr inż. Kinga Kurowska-Wilczyńska z Fundacji Młodej Nauki, która jest partnerem konkursu.

„By znaleźć rozwiązanie, trzeba pamiętać o tym, ile energii, zmagazynowanej w postaci ciepła musi oddać puszka Red Bulla i w jaki sposób ma być ona odebrana. Czy tylko energia się liczy? A co z mocą? Przecież komercyjnie dostępne lodówki mimo dość dużej mocy (rzędu kilku kilowatów) chłodzą puszkę Red Bulla znacznie dłużej – nawet kilka godzin!  A może rozwiązanie jest banalnie proste?” – zachęca do podjęcia wyzwania Kamil Krysiak. „Ogniwa termoelektryczne, sprężarki gazowe, ekstremalnie niskie temperatury suchego lodu i ciekłego azotu – arsenał do walki jest spory.” – dodaje Krysiak, który jest jednym z ekspertów naukowych konkursu i swoją wiedzą będzie wspierał uczestników w pracach nad projektem.

Więcej szczegółów dotyczących Red Bull Tech Lab na stronie: redbull.pl/techlab