Blisko 400 osób wzięło udział w Nocy Innowacji, w sobotę 9 października 2021 w Białymstoku. Wydarzenie organizowane było przez Regionalny Hub Innowacji w ramach tegorocznego Digital Festival. Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Innowacji było: Nie daj się wykluczyć. „Jedno wspólne wydarzenie w Białymstoku w ramach Nocy Innowacji było efektem współpracy Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego (Epi-Centrum Nauki), Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Klastra Technologicznego INFOTECH (szkół INFOTECH) oraz Fundacji Młodej Nauki” – powiedziała Kinga Kurowska-Wilczyńska, inicjatorka przedsięwzięcia, prezes Fundacji. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zbliżyć się do świata nauki i innowacji poprzez udział w przygotowanych dla nich wykładach oraz wystawach.
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otworzył laboratoria, które na co dzień są zamknięte i wstęp do nich mają jedynie pracownicy i studenci. „Cieszę się, że mogliśmy pokazać mieszkańcom – głównie rodzinom – i pasjonatom to, czym zajmujemy się na co dzień, przedstawić doświadczenia i technologie, nad którymi pracujemy, a które zmieniają lub zmienią w przyszłości urządzenia z których korzystamy, a być może nasze jutro” – powiedział dr Krzysztof Gawryluk, pełnomocnik dziekana ds. promocji. Niezwykłą atrakcją w Kampusie UwB była także przedpremierowa wizyta w nowym obserwatorium Wydziału Fizyki.
Swoje drzwi o nietypowej porze otworzyło Epi-Centrum Nauki. Marek Jurzysta, kierownik Działu Popularyzacji Nauki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego: „Udostępniliśmy naszą wystawę główną, gdzie za pomocą 100 nowoczesnych eksponatów przedstawione jest m.in. działanie praw fizyki i chemii, a także optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych”. „Na co dzień naszą wystawę odwiedzają mieszkańcy Białegostoku, ale także wycieczki szkolne z całego Podlasia. Wejściówki na Noc Innowacji rozeszły się w niecałą dobę” – dopowiada Michał Podbielski, kierownik Działu Promocji BPN-T. Uczniowie szkół INFOTECH zabrali przybyłych uczestników w wirtualną podróż. „Noc Innowacji i VR to nasze naturalne środowisko, do którego chętnie przenieśliśmy uczestników spotkania” – powiedział Adam Kamiński, prezes Szkół, dyrektor Klastra Technologicznego INFOTECH. Fundacja Młodej Nauki zachęcała do korzystania z bezpłatnych kursów MOOC, na platformie edukacyjnej Navoica.pl.
Jedną z głównych atrakcji było wystąpienie na scenie Epi-Centrum Nauki młodego, białostockiego naukowca, popularyzatora nauki – Petrosa Psyllosa. W swojej prezentacji porównał wizję Stanisława Lema do obecnego stanu rozwoju technologii, a wspólnie z uczestnikami spotkania zastanawiał się, jakie zawody będą istnieć za 30-40 lat wobec szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Co będzie robił wówczas człowiek, czy roboty zastąpią także artystów? Próbował także odpowiedzieć na pytanie, jakie kompetencje powinniśmy rozwijać u nas i naszych dzieci, aby odnalazły się w przyszłej pracy.
Cegiełkę wiedzy w postaci eksperymentów pokazywanych online wszyscy otrzymali od Politechniki Białostockiej, która ukazała nam innowacje w projektach Bolid Formuła Student CMS-07, czy Łazika EV-Wozduch 1. Filmy nadal można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki.
Wybór atrakcji był bardzo szeroki i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Noc innowacji to zdecydowanie duża dawka wiedzy dla miłośników nauki, ale też dla każdego, kto chciał dowiedzieć się czegoś nowego.