Projekt, którego głównym założeniem było stworzenie ogólnodostępnej platformy kształcenia na odległość, zapewniającej bogatą ofertę wirtualnych kursów typu MOOC dostępnych dla wszystkich, bez względu na wiek, czy lokalizację. Projekt platformy miał skupiać różne środowiska: uczelnie, instytucje naukowe, biznes czy organizacje pozarządowe. Projekt realizowany był dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Platforma edukacyjna Polski MOOC od 10.02.2019 r. funkcjonuje jako Navoica. Na zakończenie projektu, wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przygotowana została dwudniowa konferencja online. Panele dyskusyjne i prelekcje w zakresie tworzenia kursów MOOC, jakości nauczania zdalnego i przyszłości e-learningu w Polsce miały zasięg ponad 20 tysięcy osób.
Partnerzy projektu:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Fundacja Młodej Nauki
Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Główne cele projektu:
stworzenie ekosystemu kształcenia na odległość w Polsce,
stworzenie platformy jako miejsca udostępnienia kursów typu MOOC,
usystematyzowanie dotychczasowych rozwiązań w zakresie kształcenia na odległość i ich promocja poprzez platformę,
stworzenie systemu akredytacji dla kursów kształcenia na odległość,
rozwój systemu uznawalności kursów w systemie uczenia się przez całe życie,
stworzenie oferty edukacyjnej dla Polonii, promocja Polski, polskiej kultury, nauki i gospodarki za granicą,
wymiana doświadczeń uczelni i instytucji współpracujących.
Efekt 2,5 – letniego projektu polskiej platformy edukacyjnej:
2,5 roku trwania projektu,
1,5 roku istnienia NAVOICA,
22 kursy MOOC na platformie NAVOICA (z czego 3 z nich są już w trzeciej edycji, a 15 z nich zostało zrealizowanych w ramach finansowania z Konkursu Kurs na MOOC, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
ponad 70 osób przeszkolonych z tworzenia kursów MOOC,
kolejne 9 kursów w fazie audytu, które w najbliższym czasie pojawią się na platformie,
80 kursów w przygotowaniu na platformie draft-navoica, na której powstają kursy.
Nagroda LUMEN
LUMEN to wydarzenie skierowane do osób profesjonalnie zarządzających uczelniami. W ciągu ostatnich sześciu lat swojego istnienia LUMEN zgromadził setki uczestników, rektorów, kanclerzy i menedżerów szkół wyższych z kraju i ze świata. Wysoka wartość merytoryczna paneli i wystąpień ekspertów o wybitnej pozycji podczas naszych konferencji, oraz szczególna dbałość o oprawę organizacyjną sprawiły, że LUMEN stał się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych znaków i wydarzeń w branży edukacyjnej w tej części Europy.
Podczas V Konferencji Lumen, która odbyła się 19 listopada 2019r., otrzymaliśmy Nagrodę Specjalną, przyznaną przez Kapitułę Konkursu Lumen, za projekt Polski MOOC, którego liderem była Prezes Fundacji dr inż. Kinga Kurowska-Wilczyńska.
Projekt nie zostałby zrealizowany bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Dziękujemy za zaufanie, zaangażowanie, wsparcie i partnerską współpracę na każdym etapie trwania projektu. To dla nas ogromne wyróżnienie.
„Dziękuję całemu zespołowi Polski MOOC – NAVOICA! To wyróżnienie jest dla nas wszystkich! […] to kilkadziesiąt osób zaangażowanych na różnych etapach projektu.
Jeszcze raz ogromnie dziękuję!”
dr inż. Kinga Kurowska-Wilczyńska
Konferencja LUMEN 2019
19 listopada 2019 r. Warszawa
Wywiad z dr inż. Kingą Kurowską-Wilczyńską, Prezes Fundacji Młodej Nauki
Zaproszenie LUMEN 2020 Fundacja Młodej Nauki
Dr Kinga Kurowska-Wilczyńska, Prezes Fundacji Młodej Nauki