Blisko 400 osób wzięło udział w Nocy Innowacji, w sobotę 9 października 2021 w Białymstoku. Wydarzenie organizowane było przez Regionalny Hub Innowacji w ramach tegorocznego Digital Festival. Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Innowacji było: Nie daj się wykluczyć. „Jedno wspólne wydarzenie w Białymstoku w ramach Nocy Innowacji było efektem współpracy Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego (Epi-Centrum Nauki), Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Klastra Technologicznego INFOTECH (szkół INFOTECH) oraz Fundacji Młodej Nauki” – powiedziała Kinga Kurowska-Wilczyńska, inicjatorka przedsięwzięcia, prezes Fundacji. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zbliżyć się do świata nauki i innowacji poprzez udział w przygotowanych dla nich wykładach oraz wystawach.

Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otworzył laboratoria, które na co dzień są zamknięte i wstęp do nich mają jedynie pracownicy i studenci. „Cieszę się, że mogliśmy pokazać mieszkańcom – głównie rodzinom – i pasjonatom to, czym zajmujemy się na co dzień, przedstawić doświadczenia i technologie, nad którymi pracujemy, a które zmieniają lub zmienią w przyszłości urządzenia z których korzystamy, a być może nasze jutro” – powiedział dr Krzysztof Gawryluk, pełnomocnik dziekana ds. promocji. Niezwykłą atrakcją w Kampusie UwB była także przedpremierowa wizyta w nowym obserwatorium Wydziału Fizyki.

Swoje drzwi o nietypowej porze otworzyło Epi-Centrum Nauki. Marek Jurzysta, kierownik Działu Popularyzacji Nauki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego: „Udostępniliśmy naszą wystawę główną, gdzie za pomocą 100 nowoczesnych eksponatów przedstawione jest m.in. działanie praw fizyki i chemii, a także optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych”. „Na co dzień naszą wystawę odwiedzają mieszkańcy Białegostoku, ale także wycieczki szkolne z całego Podlasia. Wejściówki na Noc Innowacji rozeszły się w niecałą dobę” – dopowiada Michał Podbielski, kierownik Działu Promocji BPN-T.  Uczniowie szkół INFOTECH zabrali przybyłych uczestników w wirtualną podróż. „Noc Innowacji i VR to nasze naturalne środowisko, do którego chętnie przenieśliśmy uczestników spotkania” – powiedział Adam Kamiński, prezes Szkół, dyrektor Klastra Technologicznego INFOTECH. Fundacja Młodej Nauki zachęcała do korzystania z bezpłatnych kursów MOOC, na platformie edukacyjnej Navoica.pl.

 

Jedną z głównych atrakcji było wystąpienie na scenie Epi-Centrum Nauki młodego, białostockiego naukowca, popularyzatora nauki – Petrosa Psyllosa. W swojej prezentacji porównał wizję Stanisława Lema do obecnego stanu rozwoju technologii, a wspólnie z uczestnikami spotkania zastanawiał się, jakie zawody będą istnieć za 30-40 lat wobec szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Co będzie robił wówczas człowiek, czy roboty zastąpią także artystów? Próbował także odpowiedzieć na pytanie, jakie kompetencje powinniśmy rozwijać u nas i naszych dzieci, aby odnalazły się w przyszłej pracy.

Cegiełkę wiedzy w postaci eksperymentów pokazywanych online wszyscy otrzymali od Politechniki Białostockiej, która ukazała nam innowacje w projektach Bolid Formuła Student CMS-07, czy Łazika EV-Wozduch 1. Filmy nadal można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki.

Wybór atrakcji był bardzo szeroki i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Noc innowacji to zdecydowanie duża dawka wiedzy dla miłośników nauki, ale też dla każdego, kto chciał dowiedzieć się czegoś nowego.

Zapraszamy za rok na Noc Innowacji 2022!